EtherCAT Integrated Stepper Motor (IEC57/60/86)
Appearance
Product Link
[edit]Description
[edit]The IEC57/60/86 EtherCAT integrated stepper motor is a closed-loop stepping driver utilizing floating-point 32-bit MCU digital processing technology. It adopts advanced variable current technology and frequency conversion technology for minimal vibration, smooth operation, and excellent high-speed performance.
The entire unit features an IP65-rated dust and water-resistant design, making it suitable for harsh industrial environments. With a communication frequency of 100 MHz and a current range of 0.5-8.0A, users can set any ID address from 1-255.
Specifications
[edit]| Parameter | Value |
|---|---|
| Frame Sizes | NEMA57, NEMA60, NEMA86 |
| Holding Torque | 1.2 - 8.5 N.m |
| Supply Voltage | 20-50 VDC (recommended 24/36V) |
| Continuous Output Current | 0.5-8.0A |
| Communication | EtherCAT (100 MHz) |
| Encoder | 4000-line encoder |
| Protection Rating | IP65 (dust and water resistant) |
| Overload Capability | 1.2 times |
| Inputs | 3 channels optically-isolated (2 high-speed) |
| Outputs | 1 channel optocoupler isolated OC output |
Motor Parameter Table
[edit]| Model | Holding Torque (N.m) | Length (mm) | Weight (kg) |
|---|---|---|---|
| IEC57-10 | 1.2 | 107 | 1.9 |
| IEC86-28 | 2.8 | 133 | 2.2 |
| IEC60-40 | 4.0 | 142 | 2.2 |
| IEC86-45 | 4.5 | 136 | 2.3 |
| IEC86-85 | 8.5 | 173 | 3.8 |
Features
[edit]- Floating-point 32-bit MCU digital processing technology
- IP65 dust and water resistant design for harsh environments
- EtherCAT communication at 100 MHz with CoE protocol support
- CiA402 drive profile support: PP, PV, HM, CSP modes
- IDs configurable from 1-255
- Advanced variable current and frequency conversion technology
- 1.2x overload capability
- 3 optocoupler-isolated inputs (2 high-speed)
- 1 optocoupler-isolated OC output
Online Manual
[edit]IEC Series EtherCAT Integrated Stepper Motor User Manual EtherCAT Slave Information (ESI) XML